UWAGA!!! Ze względu na remont drogi wejście do szkoły od strony Osiedla Szkolnego będzie nieczynne! Prosimy korzystać wejścia głównego!
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Procedura monitorowania frekwencji uczniów oraz realizacji obowiązku nauki.

 

 

PROCEDURA MONITOROWANIA FREKWENCJI UCZNIÓW ORAZ REALIZACJI OBOWIĄZKU NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

  1. Nauczyciel prowadzący lekcję ma obowiązek sprawdzania obecności i dokonywania stosownych zapisów w dzienniku lekcyjnym stosując znaki: „·” – uczeń obecny „-„ – uczeń nieobecny s – uczeń spóźniony (do 15 minut spóźnienia) – uczeń ma obowiązek podać nauczycielowi powód spóźnienia.
  2. Usprawiedliwiania nieobecności dokonuje wychowawca klasy
  3. Wychowawca dokonuje analizy frekwencji swoich uczniów co najmniej raz w miesiącu
  4. Rodzice mają obowiązek w ciągu 7 dni od powrotu dzieci do szkoły przedłożyć wychowawcy klasy usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach lekcyjnych
  5. Rodzice/opiekunowie prawni usprawiedliwiają nieobecności swoich dzieci wyłącznie w formie pisemnej lub w e- dzienniku
  6. W sytuacjach wyjątkowych, za zgodą wychowawcy, dopuszcza się ustne usprawiedliwienie nieobecności dziecka przez rodziców/prawnych opiekunów w terminie podanym powyżej.
  7. W przypadku braku usprawiedliwienia od rodziców/prawnych opiekunów, lekarza rodzinnego (lekarza specjalisty) lub w przypadku nieterminowego dostarczenia usprawiedliwienia, godziny nieobecności pozostają nieusprawiedliwione
  8. Jeżeli uczeń jest chory i jego nieobecność zapowiada się na dłuższy czas, rodzic/prawny opiekun ma obowiązek poinformowania o tym wychowawcę lub referenta z sekretariatu szkoły. Jeżeli do takiego powiadomienia nie dojdzie, wychowawca zobowiązany jest do podjęcia działań mających na celu wyjaśnienie przyczyny tej nieobecności.
  9. Wychowawca klasy zbiera i przechowuje przez cały okres roku szkolnego dokumenty, które były podstawą usprawiedliwienia nieobecności i zwolnienia uczniów (usprawiedliwienia rodziców, zwolnienia lekarskie, itd.)

10.W przypadku dłuższych nieusprawiedliwionych nieobecności, a także w przypadku wagarów ucznia wychowawca:

  • Powiadamia rodziców/prawnego opiekuna ucznia o absencji i zobowiązuje ich do wyjaśnienia danej sytuacji.
  • Przeprowadza rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami i uczniem, w której informuje ich o ewentualnych konsekwencjach nieobecności dziecka, a także zobowiązuje ich do spowodowania systematycznego uczęszczania dziecka do szkoły
  1. O przypadkach uczniów, których nieobecność nieusprawiedliwiona w okresie jednego miesiąca wynosiła na co najmniej 50% dni zajęć w szkole, informuje pedagoga szkolnego.
  2. W przypadku ucznia, którego nieobecność nieusprawiedliwiona w okresie jednego miesiąca wynosiła co najmniej 50% dni zajęć w szkole, wychowawca klasy w porozumieniu z pedagogiem szkolnym niezwłocznie informują ucznia oraz rodzica \ prawnego opiekuna ucznia, wzywając rodzica/ prawnego opiekuna do posyłania dziecka do szkoły, informując jednocześnie o konsekwencjach.
  3. Jeżeli został przydzielony przez sąd kurator, powiadamiamy o powyższej absencji ucznia również kuratora. Z rozmowy z kuratorem sporządzamy notatkę i potwierdza się jej przeprowadzenie podpisem kuratora.
  4. W przypadku braku współpracy rodzica /prawnego opiekuna z wychowawcą (rodzic nie uczestniczy w zebraniach i konsultacjach, nie wyraża chęci na spotkania indywidualne itp.) lub współpracy, która nie daje oczekiwanych rezultatów (np. uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku nauki), Dyrektor szkoły wysyła listem poleconym upomnienie zawierające stwierdzenie, że uczeń nie realizuje obowiązku nauki, wezwanie do posyłania ucznia do szkoły z wyznaczeniem terminu, oraz informację, że niespełnienie tego obowiązku jest zagrożone postępowaniem egzekucyjnym, powiadomieniem Sądu Rodzinnego.
  5. W razie niewykonania obowiązku we wskazanym terminie, dyrektor wszczyna postępowanie egzekucyjne w trybie egzekucji administracyjnej do organu egzekucyjnego jakim jest właściwy względem zamieszkania ucznia wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
  6. Jeżeli działania nie odnoszą nadal skutku Dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą i pedagogiem kierują sprawę do Sądu Rodzinnego, Wydział Rodzinny i Nieletnich o uchylaniu się ucznia od obowiązku nauki i o wgląd w sytuację rodzinną ucznia i informują o podjętych przez szkołę krokach. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tej instytucji.
  7. Wychowawca klasy jest zobowiązany prowadzić dokumentację dotyczącą podejmowanych przez siebie działań związanych z kontrolą frekwencji wychowanków, kontaktów z rodzicami. Dopilnować, aby potwierdzenia nadania korespondencji znalazło się w dokumentacji szkoły (list polecony za potwierdzeniem nadania).

PODSTAWA PRAWNA

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, ze zm.), zwana dalej „ustawą Prawo oświatowe”
  2. Statut Szkoły
  • Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
  • Na gruncie ustawy egzekucyjnej obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny lub obowiązek nauki należą do kategorii obowiązków o charakterze niepieniężnym (art. 2 § 1 pkt 10).
  • Środkiem przymuszającym do wyegzekwowania realizowania rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, jest grzywna w celu przymuszenia.
  • Grzywny nie stosuje się wobec ucznia, jako osoby małoletniej. Zgodnie z art. 120 § 2 ustawy egzekucyjnej, nieuczęszczanie dziecka do szkoły skutkować będzie nałożeniem grzywny na jego przedstawicieli ustawowych. Tym samym egzekwowany będzie rodzicielski obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia.

OBOWIĄZEK NAUKI

Przez niespełnienie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%: 1) dni zajęć w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej lub placówce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 2024-11-18 09:11:15
Data edycji: 2024-11-18 09:17:10
Ilość wyświetleń: 13

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej